Przygotowania

Dzień ślubu zawsze rozpoczyna się przygotowaniami do ceremonii. Dla Pary Młodej jest to zwykle kilka godzin wypełnionych ogromnymi emocjami. Czas goni jak szalony a trzeba zrobić makijaż oraz fryzurę, ubrać suknię, pamiętać o wszystkich dodatkach, w międzyczasie odebrać kwiaty i wykonać tysiąc telefonów. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, nic i nikt nie może zawieźć, nie można o niczym zapomnieć. Tak dużo rzeczy i tak mało czasu. Przygotowania to intensywny początek najważniejszego dnia w życiu.

Przygotowania do ślubu najczęściej zaczynam fotografować w trakcie układania fryzury lub makijażu Panny Młodej, w salonie urody albo w domu. Następnym ważnym elementem jest ubieranie sukni, butów, biżuterii oraz welonu. W zależności od ustaleń, w międzyczasie fotografuję też przygotowania Pana Młodego. Często zwyczajem jest, że Pan Młody przyjeżdża do Panny Młodej i następnie rodzice udzielają błogosławieństwa. Obecnie jest jednak wiele odstępstw od tej reguły. Etap przygotowań kończy się w momencie wyjazdu do kościoła lub urzędu. Skupiając się na najważniejszych momentach przygotowań fotografuję również  wiele zaskakujących scen, robię zdjęcia portretowe, staram się uchwycić atmosferę.

Dlaczego warto uwiecznić przygotowania?

Jako fotograf staram się przedstawić dzień ślubu w formie reportażu. Wykorzystując możliwości sprzętowe, wiedzę i doświadczenie, wrażliwość wizualną chcę zbudować za pomocą zdjęć opowieść i zawrzeć w niej to, czego doświadczyłem jako obserwator. Fotografując przygotowania obserwuję nie tylko radość oczekiwania na coś wspaniałego, ale też skupienie, ogrom starań, presję czasu, troskę, zaufanie, wsparcie, relacje między bliskimi osobami i staram się jak najwięcej z tego zatrzymać na zdjęciach. Te część reportażu, jest pewnego rodzaju wstępem i pomijając go historia całego wydarzenia staje się niepełna.